Svetitelj Đorđe rođen je u bogatoj, uglednoj porodici u Kapadokiji, u vreme cara Dioklecijana (284-305), progonitelja pristalica hrisćanske vere.
Odrastao je sa majkom u Palestini, gde su se preselili pošto je njegov otac nastradao kao hrišćanin. Hrabar i odlučan, Georgije već u dvadesetoj godini dobija čin tribuna u službi cara Dioklecijana koji je u njega polagao velike nade. Ali, mlad tribun hrabro je istupio pred cara i jasno i glasno saopštio da je hrišćanin. Tako je otvorio sebi put stradanja za hrišćansku veru.
Dioklecijan je osudio Đorđa na užasne muke, na okove, tamnicu i nezamisliva mučenja, ali nije uspeo da pokoleba u veri mladog ratnika. Pogubljen je 303. godine, pošto je uveo u hrišćanstvo zavidan broj ljudi, među kojima i Dioklecijanovu suprugu Aleksandru. Zbog te izdaje, Dioklecijan je osuđuje na odsecanje glave, zajedno sa Đorđem, ali je preminula pre pogubljenja.
Po predanju, Đorđe je zaslužan i za stvaranje nemanjićke Srbije. Kad su braća okovala i u pećinu bacila Stefana Nemanju, on se pomilio svom svecu zaštitniku Georgiju da ga oslobodi. Čudo se desilo. Nemanja se našao na slobodi, postao je veliki župan, utemeljio je moćnu državu i sagradio Đurđeve stupove.
Sveti Đorđe na srednjevekovnim pravoslavnim freskama prikazan je u odeždi ratnika, sa mačem i krstastim kopljem koji je simbol hrišćanstva. Ubijanje aždaje, čest motiv na ikonama, predstavlja uništavanje paganstva, kažu stručnjaci. Devojka sa carskom krunom u pozadini kompozicije, koju spasava, predstavlja simbol hrišćanske vere za koju se bori sveti Đorđe. U srednjevekovnim pravoslavnim hramovima i manastirima, Sveti Georgije je u redu sa svetim ratnicima, borcima za hrišćanstvo, koje predvodi arhangel Mihailo, predstavnik sila dobra.
Srbi Svetog Đorđa slave dva puta godišnje. Đurđevdan je obeležen crvenim slovom u kalendaru SPC kao zapovedni praznik i slavi se uvek 6. maja. Praznik prenosa moštiju Svetog Georgija, Đurđic je slava ili preslava mnogobrojnih porodica i mesta, a smatra se esnafskom slavom obućara i krojača. Slavi se 16. novembra.
Po nepisanom pravilu, vernici koji slave Đurđic za slavsku ikonu uzimaju onu na kojoj svetac stoji sa mačem ili kopljem u desnoj ruci. Oni koji slave Đurđevdan za slavsku ikonu imaju onu na kojoj je Sveti Đorđe prikazan na konju kako probada aždaju.
Naručite ikonu za vas ili je darujte vašim najbližima. Pogledajte biblioteku svih dragocenih, ručno rađenih ikona u našoj ponudi.